Сараки коли відзначають

0 Comments 20:24


Що буде 22 березня 2023?

Всесвітній день водних ресурсів Очікувані події 22 березня 2023 (середа): Всесвітній день водних ресурсів — офіційно встановлений ООН Всесвітній день, присвячений збереженню та освоєнню водних ресурсів.

Коли церковне свято сороки?

Одна з них присвячена 40 севайстійським мученикам, які прийняли мученицьку смерть в ім'я християнської віри. Поринемо в історію цієї дати, оповитої аурою легенд. У православному церковному календарі за святом закріплено конкретну кількість: пам'ять Сорока святих Севастійських мучеників рік у рік вшановують 22 березня.

Коли сорок святих у 2023 році в Україні?

На християнському календарі наближається велике свято Сорока севастійських мучеників або Сорока Святих. У 2023 році віруючі святкуватимуть цей день у середу 22 березня. Що це за день, чого не можна робити і яких традицій потрібно дотримуватися?

Вікіпедія
Сороки (свято) – Вікіпедія

Звичаї та традиції Білорусі. Сороки

315*315_1_ТС

Наприкінці березня – у день весняного рівнодення – білоруси завжди святкують Сороки. Відбувається це 22 березня. Сороки – не просто свято, а цілий набір давніх ритуалів та обрядів. Святкувати його широко, наприклад, як Масляну, у наших предків не було можливості. Все-таки до нового врожаю ще далеко, а від старого мало що залишилося. Тим більше після таких свят, як Гуканні весни, Громниці, Дзяди тощо. Тому широких застіль на Сороки ніхто не робив, але виконати стародавні обряди та ритуали – справа свята.

З цього свята день уже дорівнював ночі, а потім з кожним днем ​​ставав більше за неї. І білоруси шанували цю подію, яка передвіщала швидкий догляд зими та пожвавлення природи.Люди втомлювалися від холодів та морозів, чекали красуню-весну. А після Сороків це було вже легше, бо тепліших днів ставало більше, сонце з'являлося на небі частіше. Ритуали, прийняті на Сороки, дещо схожі на ритуали Гукання весни. І там, і там мета одна – якнайшвидше закликати тепло.

Походження цього свята пояснюють із двох позицій: з позиції християнства та язичництва. За християнським календарем 22 березня було страчено сорок севастійських воїнів. Це сталося у 313 році у Вірменії, у місті Севастій. Тамтешній воєначальник Агрікалій хотів принести жертву богам, щоб військовий похід був вдалим. Але його воїни-християни відмовилися брати участь у цьому, за що поплатилися. Агрікалій розгнівався і посадив сорок воїнів до в'язниці, а потім захотів їх ще й помучити. Воїнів поділили і вигнали на лід, на вулиці стояв тріскучий мороз. Воєначальник хотів зламати волю християн, змусити їх зректися своєї віри. І йому вдалося похитнути дух одного з солдатів: воїн вибіг на берег, але відразу ж помер. У цей момент крига раптом розтанула, а над головами воїнів засвітилися вінці. Стражник, який це бачив, теж увірував у Христа і приєднався до мучеників. Наступного дня їх усіх забили ціпками, а потім спалили. Сорок мучеників назавжди залишилися в історії, щороку церква згадує їхню мужність і віру.

Щоправда, є у цього свята і язичницьке коріння: вважається, що пов'язаний він із сорока темними силами, які, за повір'ям, сковують узимку землю. Ось чому в Сороки рано-вранці дівчата повинні переламати сорок дощечок і розірвати сорок мотузок. Це символізує боротьбу із темними силами, що заморозили землю. А людина своїми діями підкреслювала, що вона сильніша за це, що весна і тепло – на її боці.

Свято приходило до будинків наших предків рано вранці, коли господиня починала пекти "сорок жаваранків". Це могло бути печиво, булочки, пиріжки, вареники, коржі, млинці та навіть галушки. Вибір «жайворонка» залежав від тих традицій, які існували на тій чи іншій території, а також від фантазії господині та достатку сім'ї. Перший жайворонок завжди кидався у вогонь – це була жертва тієї частини сонця, що служила людині. Ритуальною випічкою потім пригощали один одного, годували свійських тварин, а в деяких селах навіть закопували на полі, щоби був урожайний рік.

Крім того, велика увага приділялася в Сороки льоду. Навіть діти могли лизати і смоктати льодяники, скільки хотіли. З цим навіть народна прикмета була пов'язана: "Якщо на Саракі віл звільню нап'ється води пекло розтанутих ледзяшів, то буде добра весна".

У день весняного рівнодення люди похилого віку передбачали погоду. Наприклад, якщо вже почалася повінь, то весна буде швидкою. Таке ж велике значення надавали і прильоту птахів, які приносили весну своє постійне місце проживання. Існував ряд та інших народних прикмет. Наприклад, якщо на Сороки мороз, то попереду ще буде сорок морозів: тобто весна буде пізня та холодна. Якщо у цей день на дахах ще лежить сніг, то і на Добровіщенні (наприкінці березня-початку квітня) також буде сніг, а в деяких місцях він може пролежати і до Юр'я (кінець квітня-початок травня).

Людям так хотілося тепла та сонця, що вони вигадували різні ритуали, які, на їхню думку, могли прискорити прихід весни. У Сороки улюбленою забавою було гойдатися на гойдалках – гушкацца. При чому всі намагалися злітати якомога вище, щоб і льон виріс високим.

Ще цього дня було заведено проводити ворожіння. Ворожили на пиріжках.Молоді дівчата пекли сорок пиріжків, потім кожна позначала свої. Випічка розкладалася на порозі, а потім у будинок запускали собаку. Чий пиріжок вона брала першим, та швидше одружиться. Ворожили і так: в один із сорока пиріжків клали монетку, кому цей пиріжок попадеться, той весь рік буде щасливий.

Виявили помилку? Виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Related Post

Як зробити запит до РАГСу по інтернету?Як зробити запит до РАГСу по інтернету?

0 Comments 20:10


Щоб отримати документи з архівів РАГСу, вам необхідно звернутися до РАГСу за місцем проживання або надіслати запит самостійно електронною/звичайною поштою або оформити запит через «Держпослуги». Для подання заяви потрібний підтверджений

Як сформулювати бажання в даний час правильно: поради та рекомендаціїЯк сформулювати бажання в даний час правильно: поради та рекомендації

0 Comments 20:45


Формулювання бажання – це не просте завдання. Адже, на щастя, потрібно прагнути справжніми зусиллями, і бажання в цьому процесі відіграють величезну роль. Однак, не завжди ми знаємо, як правильно сформулювати